Dziś podpowiem Wam jak tworzyć PRZECZENIA w CZASIE PRZYSZŁYM, czyli jak mówić NIE po angielsku na 2 różne sposoby w odniesieniu do przyszłości/planów. Przypominam też czym różni się słowo NOT od słowa NO by pomóc WAM unikać typowych błędów jakie popełniają nie tylko Polacy, ale i bardzo wiele innych osób uczących się języka angielskiego kiedy np. mówią o przyszłości lub tworzą zdania przeczące na jej temat (czyli pokazuję jak używać słów NO i NOT w odniesieniu do planowanych/przyszłych sytuacji). W poprzednim wpisie pokazywałam jak tworzyć przeczenia, czyli jak używać NO i NOT w czasie przeszłym (Możesz zobaczyć ten wpis klikając TUTAJ)


PRZYDATNE? 

Kliknij w niebieski przycisk nad wpisem i udostępnij ten wpis by mógł dotrzeć do innych 🙂


 

 

NO  = NIE (ŁĄCZ Z RZECZOWNIKAMI/ RZECZAMI)

Słowo NO oznacza NIE, ale niemal zawsze występuje samodzielnie lub z rzeczownikami (a więc słowami określającymi RZECZY/ MIEJSCA/ OSOBY) Słowo to wygląda TAK SAMO we wszystkich czasach i występuje PRZED RZECZOWNIKIEM 🙂 zarówno w liczbie mnogiej jak i pojedynczej. Zauważ, że słowo NO, chociaż oznacza NIE występuje w poprawnej, ogólnoświatowej angielszczyźnie w zasadzie tylko w zdaniach twierdzących [Jest to tak zwana „ZASADA POJEDYNCZEGO PRZECZENIA” która mówi, że w zdaniu angielskim przeczenie, czyli słowo przeczące wstawiamy zazwyczaj jeden raz. Wyjątek: jeśli dane zdanie jest zdaniem złożonym, czyli składa się z kilku mniejszych/krótszych zdań, to w każdym z tych „pod-zdań” może wystąpić słowo NIE 🙂 ]

NOT = NIE (ŁĄCZ Z CZASOWNIKAMI/ CZYNNOŚCIAMI)

Słowo NOT także oznacza NIE, ale występuje z czasownikami czyli CZYNNOŚCIAMI lub ewentualnie PRZYMIOTNIKAMI (a więc słowami określającymi cechy RZECZY/ MIEJSC lub OSÓB) Słowo to wygląda TAK SAMO we wszystkich czasach i występuje PO  SŁOWIE KLUCZU, czyli po CZASOWNIKU tworzącym wypowiedzi w danym czasie 🙂 Schemat przykładowego zdania przyszłego będzie wyglądać tak:


OSOBA + WILL NOT (WON’T) + (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)


Kiedy stosujesz słowa NO lub NOT w odniesieniu do przyszłości, pamiętaj po prostu aby łączyć słowo NO z rzeczownikiem.

Czasownik, czyli czynność, która występuje w zdaniu przeczącym dotyczącym przyszłości łącz ze zwrotem WON’T (WILL NOT) i pamiętaj by zawsze wstawiać ją w formie odstawowej np. HAVE /  GO / KNOW itp. Jest tak dlatego, że słówko NOT (NIE) zawsze łączymy z czasownikiem głównym tworzącym dany czas, a więc w przypadku przyszłości, najczęściej ze słówkiem WILL.

PRZYKŁADOWE ZDANIA PRZYSZŁE Z „NO/ NOT”

I WILL HAVE NO TIME.

Nie będę mieć czasu.

I WON’T HAVE (ANY) TIME.

Nie będę mieć (w ogóle/ żadnego) czasu.

I WILL HAVE NO MONEY 😉

Nie będę mieć pieniędzy 😉

I  WON’T HAVE (ANY) MONEY.

Nie będę mieć (żadnych) pieniędzy.

I WILL HAVE NO INFORMATION.

NIe będę mieć informacji.

I WON’T HAVE (ANY) INFORMATION.

Nie będę mieć (żadnych) informacji.

I WILL HAVE NO PROBLEMS.

NIe będę mieć problemów.

I WON’T HAVE (ANY) PROBLEMS.

Nie będę mieć (żadnych) problemów.

–  I WON’T KNOW / I WILL NOT KNOW.

(Nie będę wiedział/a)

Proste?

Wystarczy to trochę poćwiczyć a na pewno stanie się prostsze 🙂

Jeśli chcesz pewniej zacząć mówić po angielsku lub potrzebujesz solidnych fundamentów komunikacji możesz sięgnąć po mój kurs Angielski w Miesiąc (KLIKNIJ TUTAJ), gdzie w kilkunastu prostych modułach on-line krok po kroku pokazuję Ci jak to robić skutecznie. Bez trudnych gramatycznych teorii czy nudnych ćwiczeń – same konkrety 🙂 UWAGA! Wartość tego kursu wynosi o wiele więcej niż jego aktualna cena, więc jeśli to coś dla Ciebie – zdecyduj się na kurs już teraz, zanim jego cena poszybuje w górę 🙂

Kate