Wiele osób zastanawia się jak poprawnie używać czasownika BYĆ czyli TO BE w języku angielskim. Pisałam już o tym sporo w poprzednich wpisach gdzie wyjaśniłam czym różni się słowo DO od czasownika TO BE. Dziś pokażę Ci jak prosto i skutecznie używać czasownika BYĆ, w odniesieniu do miejsc i uczuć w jakich ktoś się znajduje. Do dzieła.

Klucz Obecnosci i Emocji, czasownik BYC, TO BE, jak uzywac czasownika BYC angielski, Kate Kondratowicz, Angielski z Kate, TurboEnglish, Are you,

 

1. PYTANIE O UCZUCIA, CECHY CHARAKTERU, DANE OSOBOWE

Pierwsze z 2 głównych zastosowań czasownika TO BE, który ja nazywam także KLUCZEM OBECNOŚCI I STANÓW EMOCJONALNYCH, to właśnie mówienie o tym jacy lub gdzie jesteśmy. Innymi słowy czasownik TO BE, który odmienia się inaczej dla poszczególnych osób, służy głównie do tego by mówić o tym kim jesteśmy lub w jakich emocjach czy miejscach się znajdujemy. Np.

I am Kate. Jestem Kate.

I am optimistic and smart. Jestem optymistyczna i bystra.

I am in the office. Jestem w biurze.

Warto zapamiętać, że pytania z czasownikiem BYĆ, który jest także jednym z głównych Kluczy Komunikacji w języku angielskim zaczynamy właśnie od Słowa Klucza, dostosowanego formą do osoby, której dotyczy pytanie. Uwaga! Odpowiedzi udzielamy także za pomocą Słowa Klucza, jednak dopasowanego do osoby, której dotyczy odpowiedź, np.

  • Are you Kate? 

Yes, I am/ No, I’m not. 

  • Are you optimistic and smart?

Yes, I am / No, I’m not. [Tak, jestem/ Nie, nie jestem]

Zwróć uwagę, że w tym przypadku łączysz czasownik BYĆ z: imieniem (konkretnymi danymi) lub z jakąś cechą (przymiotnikiem).

2. PYTANIE O MIEJSCA W JAKICH KTOŚ PRZEBYWA

Drugim najczęstszym zastosowaniem czasownika BYĆ są wypowiedzi dotyczące tego gdzie ktoś się znajduje. Wówczas czasownik BYĆ łączymy z nazwą konkretnego miejsca lub obszaru w jakim ktoś przebywa. Uwaga! Ponieważ miejsca w jakich się znajdujemy łączą się z określonymi przyimkami miejsca, warto pamiętać by przed nazwą miejsca dodać jeszcze np. słowo IN [które oznacza W].np.

  • Are you in the office?

Yes, I am / No, I’m not.

  • Is Kate in the office?

Yes, she is./ No, she isn’t.

Podsumowując, czasownik BYĆ, ma dwa główne zastosowania: mówienie o tym jaki ktoś jest i jak się czuje oraz informowanie lub dopytywanie o to gdzie się znajduje. Mam nadzieję, że ta wiedza pomoże Ci skuteczniej mówić o sobie i innych w języku angielskim. Tymczasem w kolejnych wpisach opowiem Ci więcej o pozostałych Kluczach Komunikacji, które pomogą Ci lepiej się komunikować w około 70-80% codziennych sytuacji 🙂

Zwróć uwagę, że mówiąc o miejscach w jakich ktoś przebywa używasz przyimka  miejsca (najczęściej IN) oraz jego nazwy (rzeczownika). Jeśli natomiast chcesz zobaczyć czym różni się czasownik TO BE od czasownika DO zajrzyj do poprzedniego wpisu i zobacz co te dwa słowa od siebie różni.

Przydatne? Polub i udostępnij 😉