Zobacz kolejny film z serii #ZapytajKate, w której odpowiadam na najczęściej zadawane przez Was pytania. Dziś przedstawiam skrót transmisji na żywo z serii #ZapytajKateLive i wyjaśniam jak poprawnie stosować słowa TO BE oraz TO DO. Z filmu dowiesz się między innymi jak i kiedy stosować słowa TO BE oraz TO DO czyli jak mówić o STANACH i MIEJSCACH w jakich jesteś  a jak o CZYNNOŚCIACH, które wykonujesz na co dzień lub w danej chwili. Zobaczysz też kiedy i jak używać tych słów, by unikać typowych błędów 🙂


Przydatne -> Kliknij niebieski przycisk nad wpisem i udostępnij 🙂

To dla mnie znak, że te treści są dla Ciebie wartościowe i warto robić ich więcej 🙂


 

 

W dużym skrócie, aby unikać typowych błędów związanych ze stosowaniem słówek TO BE oraz TO DO, zapamiętaj po prostu informacje, które umieszczam dla Ciebie poniżej (więcej przykładów podaję w filmiku załączonym do tego wpisu)

 
Zastanawiając się czy użyć TO BE* czy TO DO* masz 3 główne możliwości ->
 
1. STANY/ MIEJSCA W JAKICH JESTEŚ
Wówczas używaj czasownika TO BE w formie dopasowanej do osoby, oraz połącz to słowo z określeniem miejsca lub stanu w jakim się znajdujesz:
 
Np.
I AM IN THE OFFICE.
Jestem w biurze.
 
2. TYPOWE/ POWTARZALNE CZYNNOŚCI
Kiedy mówisz o czynnościach, które zazwyczaj lub stale/ systematycznie wykonujesz używaj zwykłej czynności i/lub słowa DO (np. w pytaniach/ odpowiedziach itp.)
 
Np.
I SIT IN THE OFFICE EVERY WEEK.
Ja siedzę w biurze każdego tygodnia.
I WORK IN THE OFFICE EVERY WEEK.
Ja pracuję w biurze każdego tygodnia.
 
3. CZYNNOŚCI NIEDOKOŃCZONE
Kiedy mówisz o czymś co robisz tylko chwilowo/ tymczasowo, a więc o czymś co jeszcze trwa, używaj zarówno TO BE (w odpowiedniej formie) jak i czynności (pamiętaj by do czynności dodać końcówkę -ING)
 
Np.
I AM WORKING.
Ja właśnie pracuję (Jestem w trakcie pracy)
I AM SITTING IN MY OFFICE.
Ja właśnie siedzę w moim biurze.
Proste?
Więcej na temat czasownika TO BE oraz TO DO możesz dowiedzieć się z moich innych wpisów. Jeśli chcesz na przykład zobaczyć jak tworzyć pytania o STANY, UCZUCIA lub CZYNNOŚCI kliknij tutaj lub zajrzyj do innych wpisów w mojej Bazie Wiedzy 🙂
Mam nadzieję, że pomogłam – jeśli tak koniecznie udostępnij ten wpis komuś, komu się przyda 🙂